خطرناک ترین نوع ازدواج را بشناسید!


انجمن قاطی , انجمن تفریحی


ازدواج یکی از بزرگترین مراحل زندگی برای هر دختر و پسری است و یکی از نکات برای داشتن یک ازدواج خوب، انتخاب صحیح همسر است. برخی از ازدواج ها که در این دوره و زمانه رواج پیدا کرده است جزو دسته ازدواج های خطرناک هستند.

در دنیای مدرن و پرسرعت امروز، بسیاری از افراد از طریق اینترنت و سایت*های همسریابی، شریک زندگی خود را جست*و*جو می*کنند و می*خواهند در اندک زمانی به یار دلخواه برسند. این نوع آشنایی، بسیار آسان است، اما آیا می*توان با این روش به عشق واقعی و با دوام دست یافت و آیا ازدواج*هایی که بر پایه آشنایی اینترنتی و از طریق سایت*های همسریابی صورت می*گیرد، پایدار خواهد بود؟ برای رسیدن به پاسخ معقول باید مفهوم عشق واقعی و عمیق و همچنین زندگی پایدار بین زن و مرد را بررسی کرد و این که آیا در قرارهای اینترنتی چنین مهر و محبتی پیدا می*شود؟

عشق واقعی برای داشتن زندگی مشترک مناسب
فعالیت واقعی و عمیق انسان در هر زمینه موجب رفاه و تعالی و بالندگی در او می*شود و می*تواند شخصیت او را شکل دهد و اثری طولانی روی زندگی*اش داشته باشد، اما فعالیت سطحی، علاوه بر این که محدود و گذراست، اگر بیش از حد به آن پرداخته شود، پیامدهای منفی در زندگی انسان به وجود می*آورد. 

برای تشخیص تفاوت پدیده*های عمقی و سطحی در قلمرو عاطفه و محبت باید بین شدت علاقه و عمق آن تفاوت قائل شد. البته این تمایز را مرد و زن به*ندرت درک می*کنند که بسیاری مواقع مشکل*ساز می*شود. شدت علاقه در یک لحظه پدیدار می*شود و خیلی زود از بین می*رود و می*توان از آن به احساس شهوانی تعبیر کرد، اما عمق علاقه طولانی است و تجربه آن، فرد را به رشد و بالندگی می*رساند.

سایت*های اینترنتی و ازدواج پایدار
هرکس برای انتخاب همسر مناسب باید روی ویژگی*های شخصیتی و ارزش*های فرد مورد نظر متمرکز شود و مناسب*ترین فرد را انتخاب کند. سایت*های همسریابی به کاربران خود وعده دو اقدام مهم را می*دهند: اول این که به افراد کمک می*کنند تا گزینه*های بسیاری برای انتخاب داشته باشند و دوم این که ازدواج آنها طولانی و بادوام خواهد بود. در مورد وعده اول، شکی نیست که درست می*گویند. این سایت*ها با تبلیغات و ترفندهایی که به کار می*برند، می*توانند تعداد بی*شماری از افراد جویای همسر را به سمت خود جذب کنند. بنابراین هرکس، گزینه*های بسیار زیادی در اختیار خواهد داشت و می*تواند ظاهرا کسی مطابق میل خود را بیابد، اما در*خصوص وعده دوم تردید بسیاری است و جای بحث و گفت*وگو دارد.


در این خصوص کارشناسان و مشاوران خانواده بسیار هشدار داده*اند. دکتر تبریزی، متخصص مشاوره و روان*درمانی می*گوید: اگر افراد بخواهند تنها به*وسیله ارتباط و گفت*وگوی اینترنتی، همسر آینده خود را انتخاب کنند، هرگز شناختی نسبت به هم پیدا نمی*کنند. مشاوران خانواده تحت هیچ شرایطی به افراد توصیه نمی*کنند که تنها با تکیه به اطلاعات اینترنتی برای خود زوج پیدا کنند. این کارشناس ادامه می*دهد: فردی که در اینترنت دیده می*شود، می*توان به کوه یخی که در اقیانوس قرار دارد و تنها بخشی از آن بیرون است، تشبیه کرد.

ما فقط همان قسمت اندک را می*بینیم و قسمت*های زیرین آن از دیدمان پنهان می*ماند. بنابراین آشنایی اینترنتی برای انتخاب همسر کافی و جالب نیست. تبریزی توصیه می*کند: افراد برای انتخاب همسر باید آشنایی نزدیک داشته باشند و در عین حال، خانواده*های یکدیگر را از نظر مسائل فرهنگی و روابط اقتصادی بشناسند و دو نفر بررسی کنند که آیا از لحاظ خانوادگی با یکدیگر سنخیت دارند یا خیر. در غیر این صورت ازدواجشان موفق نخواهد بود.

انجمن قاطی , انجمن تفریحی

برخی از ازدواج ها که در این دوره و زمانه رواج پیدا کرده است جزو ازدواج های خطرناک هستند

طلاق یا زندگی پر از عذاب

دکتر وکیلی، روان*شناس، مدرس دانشگاه در*خصوص رواج این سایت*ها می*گوید: در چند سال اخیر، سایت*های همسریابی بسیار رواج پیدا کرده*اند و افراد برای پیدا کردن فرد مناسب خود در این سایت*ها ثبت*نام می*کنند. این افراد معمولا اطلاعات صحیحی درباره سن، وضعیت تحصیلی، شرایط خانوادگی و اقتصادی و این قبیل موارد به یکدیگر منتقل نکرده و بر*اساس همین اطلاعات نادرست، ارتباطی کاملا مجازی و غیرواقعی برقرار می*کنند. وقتی این ارتباط ادامه پیدا می*کند، وابستگی عاطفی بین آنها ایجاد می*شود و پس از ایجاد وابستگی، کم*کم به فکر آشنایی بیشتر و در نهایت ازدواج می*افتند و در این شرایط، خانواده*های خود را در جریان قرار می*دهند. برخی افراد ممکن است اطلاعات غلطی را که داده*اند، اصلاح کنند اما برخی دیگر چنان درگیر روابط احساسی می*شوند که نمی*توانند حقایق را بگویند یا ارتباط ایجاد شده را قطع کنند و با همان اطلاعات غلط با یکدیگر ازدواج می*کنند. این ازدواج برپایه رابطه احساسی صورت می*گیرد و وقتی از لحاظ عقلانی، دختر و پسر متوجه تفاوتشان می*شوند، زندگی*شان به مخاطره می*افتد.

تبریزی نیز می*گوید: آن بخش از ناشناخته*های شخصیتی افراد که در ارتباط اینترنتی مشاهده نشده، ناسازگاری زناشویی به وجود می*آورد که منجر به جدایی می*شود و اگر برخی افراد هم از طلاق وحشت داشته باشند و به خاطر حرف مردم طلاق را انتخاب نکنند، عمری را با ناراحتی سپری خواهند کرد.

علت رواج ازدواج اینترنتی
تبریزی در*خصوص این که چرا جوانان برای یافتن همسر سراغ سایت*های اینترنتی همسریابی می*روند، معتقد است: از آنجا که امکان ارتباط بین دخترها و پسرها بسیار کم است و افراد در مکان*های بسیار محدود می*توانند یکدیگر را ببینند و بشناسند، ناچار به راه*هایی متوسل می*شوند که از آن راه بتوانند با افراد بیشتری آشنا شوند و از میان این افراد، انتخاب معقول خود را پیدا کنند.

وکیلی علاوه بر دلیل فوق، دلایل دیگری را نیز برمی*شمارد، از* جمله این* که: روش معرفی سنتی که قبلا افرادی، خانواده*های دختر و پسر را به یکدیگر معرفی می*کردند، بسیار کم شده است. درشهرهای کوچک هنوز این روش رواج دارد، اما در شهرهای بزرگ این اتفاق کمتر می*افتد. مساله دیگر این که افرادی که به این شکل آشنا می*شوند، در مهارت*های اجتماعی و ارتباطی بسیار ضعیف و آدم*هایی کمرو هستند. آنها نمی*توانند همسر مناسب خود را پیدا کنند یا بتوانند با او صحبت و ارتباط برقرار کنند. از آنجا که آنها در ارتباط اینترنتی صرفا با تایپ مشخصات سروکار دارند و بیشتر از طریق گپ اینترنتی رابطه شکل می*گیرد، راحت*تر می*توانند با فردی در دنیای مجازی ارتباط برقرار کنند. البته همین افراد به دلیل فقدان مهارت اجتماعی و ارتباطی، بعدها در زندگی زناشویی به مشکل برخورد کرده و نمی*توانند احساسات و افکار خود را بازگو کنند.

سرعت در همسریابی
برخی کارشناسان، علت افزایش علاقه به آشنایی اینترنتی را سرعت موجود در دنیای امروز می*دانند. در حقیقت، سرعت فضای مجازی و سایبری بسیار بیشتر از فضای واقعی است و انسان امروز، معتاد سرعت و قرار گرفتن در برابر سیلی دائمی از اتفاقات در جامعه سایبری می*شود و از این که برای کار و فعالیت زندگی وقت بگذارد، بیزار است. او که دنبال تغییرات با سرعت زیاد است، حتی دوستی و مهر و محبت و همسر آینده خود را هم می*خواهد از طریق اینترنت و در کمترین زمان ممکن پیدا کند، اما متاسفانه فراموش کرده برای داشتن عشق و علاقه عمیق به فردی که قرار است شریک و همدم زندگی*اش شود، به وقت و زمانی کافی نیاز دارد.

یکی دیگر از معایب ملاقات اینترنتی این است که هر*کس ممکن است ملاقات*های اینترنتی متعددی داشته باشد تا به اصطلاح بتواند افراد دیگر را نیز بررسی و شناسایی کند. ادامه دادن چنین رفتاری نه*تنها جلوی علاقه*مند شدن افراد به یکدیگر را می*گیرد، بلکه نمی*تواند به داشتن رابطه طولانی منجر شود، چرا که آنها به این نوع قرارها معتاد شده و مدام دنبال گزینه*ای بهتر از قبلی هستند. استمرار برای پیدا کردن یک فرد ایده*آل و مطلوب*تر از قبلی، خطر بسیار بزرگی برای فرد محسوب می*شود و حتی اگر با فردی وارد رابطه*ای شود، ممکن است نتواند از عادت بد خود دست بردارد و بازهم دراینترنت به دنبال دوست باشد. نتیجه این که به*وسیله اینترنت می*توان با بی*شمار افراد ارتباط برقرار کرد، اما هرگز نمی*توان درگیر یک رابطه سالم عاطفی و بادوام شد.

1 Liked
 پسند شده از این
facebook Telegram Google instagram